Kodėl taip svarbu valgyti fermentuotą maistą
Jūsų žarnyne gyvena trilijonai bakterijų, tačiau nereikėtų tuo šlykštėtis. Dauguma iš jų yra gerosios bakterijos, kurios palaiko jūsų sveikatą. Įsivaizduokite, kad gerosios bakterijos yra tarsi naminiai gyvūnai. O juk naminius gyvūnus reikia maitinti. Dažno žmogaus mityba yra nepritaikyta gerųjų bakterijų palaikymui. Dėl šios priežasties ilgainiui gali imti kamuoti įvairūs žarnyno ir skrandžio negalavimai. Čia puikiai gelbsti fermentuotas maistas. Agurkų marinavimas, burokėlių marinavimas, kopūstų raugimas – visos šios kulinarinės pastangos yra sveikintinos.
Ruošiant fermentuotą maistą panaudojamos gerųjų bakterijų savybės, kad pasikeistų to maisto ypatybės. Paprastai tariant, gerosios bakterijos skaido daržoves ar kitus fermentuojamus produktus. Šis procesas dažniausiai baigiasi visai kitokiu daržovės ar kito produkto skoniu ir tekstūra. Jau vien dėl to fermentuotas maistas gali būti vertinamas. Tai tiesiog kitas skonio lygmuo. Be to, fermentacija pratęsia maisto galiojimo laiką. Tai ypač aktualu, kai norime išsaugoti sezonines gėrybes.
Kasdien su maistu į organizmą patenka patogeninių bakterijų, kurios gali sukelti įvairias ligas. Tačiau gerosios žarnyno bakterijos kovoja su šiomis bakterijomis, todėl mes nesergame. Jos sukuria rūgštinius šalutinius fermentacijos produktus, kurie sumažina žarnyno pH ir taip apsunkina blogųjų bakterijų išlikimą. Taip pat jos padeda suskaidyti angliavandenius, kuriuos gauname su maistu. Gerosios bakterijos sintetina arba gamina daugumą organizmui reikalingų vitaminų: B1, B2, B3, B5, B6, B12, K. Gera žinia yra ta, jog fermentuotas maistas aprūpina organizmą gerosiomis bakterijomis.
Moksliniai tyrimai parodė, jog sumenkusi žarnyno mikrobiotos įvairovė gali vesti į tokias ligas kaip nutukimas, astma, į įvairias lėtines uždegimines ligas. Žmonėms, kuriems teko gydytis antibiotikais, dažnai pasireiškia virškinimo sutrikimai, nes antibiotikai sunaikina gerąsias bakterijas. Būtent todėl po gydymo antibiotikais verta valgyti daugiau fermentuoto maisto. Toks maistas padės atstatyti žarnyno bakterijų balansą. Taip pat turėtumėte valgyti maisto, kuris turi daug skaidulinių medžiagų, taip pat daržovių, nes šie produktai yra gerųjų bakterijų maistas.
Jei jau įsitikinote, kad fermentuotas maistas yra puikus pasirinkimas, tikriausiai iškilo klausimas, kokį fermentuotą maistą reikėtų valgyti. Štai kelios idėjos:
Kombuča. Ši fermentuota iš Kinijos kilusi arbata yra laikoma ne tiek maistu, kiek vaistu. Joje gausu vitaminų B ir D.
Marinuoti agurkai. Lietuvoje gana lengva užsiauginti agurkų, net jei turite nedidelį sklypelį žemės. Kitu atveju nusipirkite šviežių agurkų turguje ar prekybos centre ir užmarinuokite juos actu. Marinuoti agurkai ypatingai tinka prie mėsos patiekalų.
Rauginti kopūstai. Rauginti kopūstai tinka troškinimui, juos galima valgyti kaip garnyrą. Kartais užsimanius ko nors sūraus su rūgštele, rauginti kopūstai gali tapti puikiu užkandžiu prieš pietus ar vakare.
Jogurtas. Jogurtas yra pagamintas iš fermentuoto pieno. Jame gausu gerųjų bakterijų. Kai kurie parduotuvėse parduodami jogurtai net yra praturtinti papildomu kiekiu gerųjų bakterijų, todėl tai tikrai naudingas maistas.
Kefyras. Kefyro gamybos procese naudojamos bakterijos ir mielės. Jei nemėgstate jogurto, tai galėtų būti puiki alternatyva. Skaninkite kefyrą uogomis ir cukrumi arba gerkite gryną prie sūrių patiekalų.